Defense România News Uniunea Europeană Danemarca trimite întăriri în Groenlanda. Budapesta: Nu este o chestiune care ține de UE

Danemarca trimite întăriri în Groenlanda. Budapesta: Nu este o chestiune care ține de UE

Imagine concept; avion F-35 construit pentru Danemarca, în timpul unor teste de zbor în SUA. Photo source: Lockheed Martin
Danemarca își intensifică prezența militară în Groenlanda, în urma refuzului președintelui american Donald Trump de a exclude utilizarea forței pentru preluarea insulei. Budapesta încearcă să devină aliatul principal al administrației Trump în Europa de Est, un rol pe care niciunul dintre vecinii din regiune nu îl poate concura cu succes.

Un număr mai mare de soldați danezi, inclusiv șeful Statului Major General, Peter Boysen, se îndreaptă spre Groenlanda, a relatat luni postul de televiziune danez TV2, citând armata.

Danemarca a declarat anterior că a trimis aproximativ 100 de soldați în capitala Groenlandei, Nuuk, și că un număr similar se afla și în orașul Kangerlussuaq din sud-vestul insulei arctice.

Ministerul Apărării din Groenlanda a anunțat săptămâna trecută o creștere a prezenței sale militare. Desfășurarea de trupe suplimentare este un semn că situația escaladează.

Danemarca găzduiește exercițiul Arctic Endurance în Groenlanda, la care participă mai mulți membri europeni NATO. Scopul este de a consolida capacitățile operaționale ale NATO în regiune și de a spori securitatea acesteia.

De exemplu, Germania a trimis mai mulți soldați în Groenlanda într-o misiune de recunoaștere pentru a vedea cum ar putea Germania să sprijine Danemarca în apărarea Arcticii. Soldații germani s-au întors acasă în weekend.
 
Soldații danezi nou detașați, care vor sosi în Groenlanda luni seară, se îndreaptă spre Kangerlussuaq, potrivit armatei. TV2 a menționat că faptul că Boysen călătorește și în Groenlanda este un semnal semnificativ.

Danemarca și Groenlanda au discutat, de asemenea, luni, posibilitatea unei misiuni NATO în Groenlanda. Ministrul danez al Apărării, Troels Lund Poulsen, și ministrul de externe al Groenlandei au discutat această chestiune cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.

Potrivit lui Poulsen, acesta din urmă este „pe deplin conștient de provocările” cu care se confruntă Danemarca și Groenlanda. Danemarca și Groenlanda insistă că doresc să se angajeze în dialog cu Statele Unite, a subliniat ministrul danez.

Budapesta: Nu este o chestiune care ține de Uniunea Europeană

Ministrul ungar de externe, Péter Szijjártó, a declarat în timpul unei vizite în Cehia că nu consideră situația din jurul Groenlandei ca fiind o chestiune a UE. 

„Nu considerăm necesar ca Uniunea Europeană să emită o declarație comună (privind Groenlanda)”, a declarat ministrul Szijjártó.

Trebuie remarcat faptul că Ungaria susține fără rezerve orice inițiative ale administrației americane. Totuși, într-un eventual nou mandat al lui Viktor Orbán, poziția Ungariei ca aliat preferat al lui Trump în Europa de Est va fi greu de egalat de România, fără ca Bucureștiul să riște deteriorarea majoră a relațiilor cu partenerii săi europeni.

***

Danemarca și Groenlanda se confruntă cu presiuni din partea președintelui american Donald Trump, care cere ca regiunea de la Copenhaga să vândă Groenlanda, o parte autonomă a Regatului Danemarcei.

Trump susține că SUA trebuie să achiziționeze Groenlanda din motive de securitate națională. Dacă acest lucru nu se va face, președintele SUA spune că insula riscă să cadă sub influența Rusiei și Chinei. „Doar Statele Unite pot salva Groenlanda de Rusia și China”, a spus el acum câteva zile.

Insula arctică a fost o colonie daneză până în anii 1950 și a dobândit autonomie parțială în 1979, când a fost înființat propriul parlament. Copenhaga controlează în continuare afacerile externe, apărarea și politica monetară a Groenlandei. În 2009, Groenlandei i s-a oferit opțiunea de a-și declara independența deplină printr-un referendum.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes